Plastyka powiek górnych i dolnych

 

Plastyka powiek (blepharoplastyka) to jeden z najpopularniejszych rodzajów operacji plastycznych. Poprzez usunięcie nadmiaru skóry powiek można odmłodzić swoją twarz i poprawić wygląd. Efektem tej operacji jest również złagodzenie lub całkowite zlikwidowanie niektórych problemów związanych z funkcjonowaniem powiek lub z ograniczonym polem widzenia.

CO TO JEST BLEPHAROPLASTYKA?

Nazwa pochodzi od greckiego blefaro czyli powieka. W praktyce oznacza usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych lub dolnych, a także likwidację przepuklin tłuszczowych wokół oczu.

KIEDY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA OPERACJE?

Wskazaniem do plastyki powiek jest nadmiar skóry górnych i dolnych powiek, co powodowane jest przez stopniowe starzenie się skóry i utratę jej elastyczności. W takiej sytuacji skóra powiek wiotczeje, zaczyna zwisać i tworzyć nieestetyczne fałdy, sięgające w niektórych przypadkach brzegu rzęsowego i zwężające szczelinę oczu. U niektórych pacjentów można również zaobserwować, widoczne przez skórę, przepukliny tłuszczowe, które wynikają z osłabienia struktury powiek.

Nadmiar skóry powiek może powodować objawy takie jak uczucie zmęczenia, ograniczenie pola widzenia, poczucie braku równowagi, a nawet bóle głowy.

W naszej klinice operacje wykonywane są przez doświadczonych lekarzy z wieloletnim stażem i doświadczeniem w chirurgii plastycznej. Staramy się stale doskonalić metody operacyjne oraz zwiększać poczucie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Posiadamy nowoczesną salę operacyjną oraz wykwalifikowany personel medyczny, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić pełen profesjonalizm i wysoki poziom usług.

Zarezerwuj konsultację

 Plastyka powiek

CHIRURGIA PLASTYCZNA – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Specjalistą wykonującym operacje z zakresu chirurgii plastycznej jest czołowy czeski lekarz specjalista MUDr. Milan Odehnal, MBA.
Jakie są najczęstsze pytania zadawane przez pacjentów?

 MUDr.-Milan-Odehnal-MBA
Czy przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Konsultacja przed zabiegiem jest niezbędna, ponieważ wówczas lekarz będzie mógł przedstawić pacjentowi przebieg procedury, jaki będzie jej zakres, w jaki sposób postępować po zabiegu oraz jakich efektów można się spodziewać. Konieczne jest także dokładne przedstawienie możliwych powikłań oraz ograniczeń, które mogą wystąpić podczas wykonywania zabiegu. Pacjent powinien poinformować lekarza czy decyzja o wykonaniu zabiegu wynika ze względów estetycznych czy z sytuacji, w której zaczęły pojawiać się już problemy z funkcjonowaniem. Ważne również, by przedstawić lekarzowi swoje oczekiwania w związku z operacją. Wywiad z pacjentem zawiera pytania odnośnie stosowanych leków, terapii, chorób np. cukrzycy, wysokiego ciśnienia oraz przebytych chemioterapii lub radioterapii. Lekarz zbada stan skóry powiek, kształt szczeliny oczu i oceni ogólną fizjonomię. Wykona również podstawowe badanie okulistyczne, fotografię twarzy itd.

Jakie są przeciwwskazania do operacji?

Przeciwwskazaniami do wykonania plastyki powiek są np. egzema powiek, nawracające infekcje powiek, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, stany po chemioterapii, problemy ze zdrowiem psychicznym. W takich przypadkach operacje są odradzane lub zalecane w późniejszym terminie. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą lub z zaburzeniami gojenia się ran (np. tworzenie się tzw. bliznowców).

Jak wyglądają przygotowania przedoperacyjne?

Przed wykonaniem operacji pacjent może jeść i pić. W przypadku stosowania leków wpływających na krzepliwość krwi należy je odstawić kilka dni przed zabiegiem. Przed operacją chirurg oznacza linie cięcia przy pomocy specjalnego „ołówka”, dezynfekuje operowany obszar, a następnie wprowadza bardzo cienką igłą znieczulenie miejscowe, którego efekt jest dodatkowo wzmacniany poprzez zastosowanie znieczulenia w formie kropel do oczu.

Jak przebiega operacja?

Podczas operacji pacjent nie odczuwa bólu. Znajduje się w pozycji leżącej. Przez cały czas trwania zabiegu pacjent ma kontakt z lekarzem. Wszystko przebiega w przyjemnej atmosferze.

Chirurg wykonuje nacięcie w miejscu zagięcia górnej powieki, następnie usuwa nadmiar skóry, a jeśli to konieczne usuwa również część tłuszczu podskórnego. W przypadku dolnej powieki cięcie biegnie pod linią rzęs. Pozostała część zabiegu wygląda podobnie jak podczas korekcji powiek górnych. Operacja trwa około 45 minut (zabieg wykonywany na obu powiekach górnych lub obu powiekach dolnych).

Po zabiegu pacjent umieszczany jest w pokoju pooperacyjnym na krótką obserwację, w czasie której jego powieki są schładzane zimnymi opatrunkami. Po obserwacji pacjent otrzymuje środki przeciwbólowe (jeśli jest to konieczne) i może opuścić klinikę w obecności osoby towarzyszącej.

Jak wygląda okres pooperacyjny?

Po wykonaniu operacji zawsze, w mniejszym lub w większym stopniu, występuje obrzęk, zasinienie i nadwrażliwość powiek i okolic oczu. Wskazane jest, by kilka dni po zabiegu unikać wysiłku fizycznego. Najlepiej pozostać w domu i chłodzić okolice oczu. W przypadku pojawienia się zwiększonej wrażliwości zaleca się korzystanie ze środków przeciwbólowych. Po upływie 6 – 10 dni, podczas wizyty kontrolnej usunięte zostają szwy. Zalecane jest wykonywanie delikatnego masażu, który pozytywnie wpływa na świeżo zagojoną skórę. Opuchlizna i zasinienie (które mogą powodować opadanie dolnych powiek) powinny całkowicie zniknąć w ciągu 6 tygodni. W tym czasie wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Kiedy będzie widoczny efekt?

Rezultaty operacji są widoczne po upływie co najmniej miesiąca. Zwykle trwa to około 10 tygodni. Wynika to z procesu gojenia się ran, który stabilizuje się po kilku tygodniach. Po upływie tego czasu można ostatecznie ocenić symetrię blizn pooperacyjnych, ich charakter, kształt oczu, wyraz twarzy, itd. W zdecydowanej większości przypadków pacjent i lekarz są zadowoleni z rezultatów.

Czy mogą wystąpić komplikacje?

Powikłania mogą wystąpić podczas każdej operacji. W przypadku blepharoplastyki komplikacje występują bardzo rzadko i zazwyczaj nie są poważne, ale pacjent musi o nich wiedzieć. Do takich komplikacji należy m.in. nadmierne krwawienie z rany, duży obrzęk, infekcja lub rozejście się rany. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do niedomykania się powiek lub pojawienie się zespołu suchego oka. Prawdopodobieństwo wystąpienie powikłań można zminimalizować poprzez prawidłowe przygotowanie przedoperacyjne, profesjonalne wykonanie zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń lekarza podczas rekonwalescencji. W naszej klinice korzystamy z technik chirurgicznych, które znacznie zmniejszają potencjalne ryzyko wystąpienia komplikacji.

 

fp-new (1)
WIĘCEJ >
about-clinic (3)
WIĘCEJ >
expert_clinics_1
WIĘCEJ >
Formularz kontaktowy
[contact-form-7 404 "Not Found"]
Jesteśmy na Facebooku
Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Share Button